– Trzy kraje, jeden festiwal

from to
Scheduled Pracownie Zapowiedzi

Już po raz szesnasty zapraszamy na Nyski Festiwal Filmowy Neisse-Nysa-Nisa. Tylko tu, u styku trzech granic, spędzisz sześć intensywnych, fascynujących, dających do myślenia i poruszających ważne tematy dni, ciesząc się kinem środkowoeuropejskim, dyskutując o filmach i poznając uroki trójnarodowego pogranicza. Zaczynamy 7 maja !

Szesnasta edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego rozpocznie się 7 maja i potrwa sześć dni, do 12 maja. Na program wydarzenia złożyło się ponad 100 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, które prezentowane będą zarówno w sekcjach konkursowych, jak i pozakonkursowych oraz liczne wystawy, koncerty, spotkania autorskie i wydarzenia towarzyszące w dwudziestu kinach na terenie Polski, Czech i Niemiec, w tym zgorzeleckim kinie PozaNova i w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura przy Stalagu VIII A, a także w Zielonych Wiosłach w Sieniawce.

Polski Blues, Focus: Homo politicus i inne
Od szesnastu lat festiwal pozwala zapoznać się z dorobkiem głównie młodych polskich, czeskich i niemieckich twórców filmowych. Dominujące w programie młode kino nie oznacza jednak, że w programie festiwalu nie znajdziecie filmów znanych i doświadczonych reżyserów, a podział obrazów na kilka kategorii pozwala układać sobie indywidualny plan projekcji dopasowany do własnych zainteresowań i oczekiwań. Nyski Festiwal Filmowy nie unika aktualnych tematów politycznych, chętnie sięga po filmy traktujące o życiu społecznym i zachodzących w nim zmianach, pokazuje jednostki i grupy, dotyka historii. I tak na przykład, rok 2019 jest ważnym rokiem wyborczym, o czym przypomina festiwalowa sekcja pozakonkursowa Fokus: Homo politicus, w której publiczność znajdzie wiele filmów bazujących na historycznych i politycznych postaciach i wydarzeniach, opowiadających o przemianach zachodzących w minionym trzydziestoleciu w Europie Środkowej i Wschodniej. W tym cyklu pokazany zostanie m.in. francuski dokument „Obywatele K.” Eyala Sivana, opowiadający o Polsce z okresu, gdy dwie najbardziej eksponowane funkcje w państwie, prezydenta i premiera, pełnili bracia Jarosław i Lech Kaczyńscy. Polskiemu widzowi warto też polecić kategorię Polski Blues, gdzie zaprezentowane zostaną m.in. obrazy fabularne: „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, „7 uczuć” Marka Koterskiego, świetne dokumenty: „Dobra zmiana” Konrada Szołajskiego, „Symfonia Fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik i „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej oraz krótkometrażowe: „Rodzina” Patrycji Widłak, „Gość” Sebastiana Webera, „Trzy dni w Berlinie” Kamila Bembnisty.
Polskich wątków nie zabraknie też w kategoriach konkursowych, gdzie o nagrody powalczą m.in. „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, „Wilkołak” Adriana Panka, „Córka trenera” Łukasza Grzegorka, „Urosłam kiedy spałaś” Marcina Sutera.

Nyski Festiwal Filmowy to jednak nie tylko pokazy i filmy, ale również bogaty program rozmaitych imprez towarzyszących. Już pierwszego wieczoru, 7 maja, podczas ceremonii otwarcia w teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Żytawie wystąpi czesko-niemiecki kwartet UMFYR. Kilka dni później, 10 maja, w Schauburg w Żytawie, polski zespół CZERWIE zagra na żywo do filmu „Nosferatu”. 11 maja w Zielonych Wiosłach w Sieniawce zagrają koncert dwa polskie zespoły punkowe CASTET I AFRONT, a w Grosshennersdorfie, tego samego wieczoru, wystąpi Sarah Olivier z Francji.

10 Nyskich Ryb
Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 11 maja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Statuetki Nyskich Ryb powędrują do twórców nagrodzonych za najlepszy film fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy, najlepszą rolę aktorską, scenografię i po raz pierwszy za najlepszy scenariusz. Swoje nagrody odbiorą także laureat nagrody specjalnej Saksońskiego Związku Filmowego i zdobywcy nagród publiczności dla długiego i krótkiego metrażu. Łączna pula nagród tegorocznej edycji to aż 19 tysięcy euro, przy czym 10 tysięcy euro to wysokość nagrody głównej, czyli Filmowej Nagrody Trzech Krajów Saksońskiej Minister Kultury i Sztuki, po 3 tysiące euro wypłacą zaś miasta Zittau i Görlitz tytułem nagród za najlepszy dokument i scenografię. Kolejne 3 tysiące euro wyniesie nagroda ufundowana przez Hejtmana Kraju Libereckiego. Otrzyma ją zdobywca nowej Nyskiej Ryby za najlepszy scenariusz.

Nagroda honorowa dla Jana Nowickiego
Laureatem Nagrody Honorowej 16. Nyskiego Festiwalu Filmowego jest polski aktor Jan Nowicki. Z dorobku ponad dwustu ról filmowych Jana Nowickiego wybrano obrazy „Sanatorium pod klepsydrą” (1973) Wojciech Hasa, „Ich liebe dich – April! April!” (1988 ) Iris Gusner oraz „11 minut” (2015) Jerzego Skolimowskiego. Pokazane one będą w sekcji Retrospektywa, a sam laureat pojawi się osobiście na pokazie „Sanatorium pod klepsydrą” w kinie PozaNova 10 maja. Następnego dnia, podczas uroczystości zakończenia festiwalu w Miejskim Domu Kultury osobiście odbierze nagrodę za całokształt swojej pracy artystycznej.

Do góry