– Orkiestra mandolinistów

Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego powstała w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu jesienią 1989 roku, a swój pierwszy, oficjalny koncert dała już w marcu 1990 roku. Zespół ze względu na młodzieżowy charakter i szczególny skład (mandoliny, mandole, gitary, akordeony) był i jest wyjątkowym zjawiskiem muzycznym w kraju i wielką atrakcją poza jego granicami. Zagrał dotąd setki koncertów, oprócz Polski, także w Niemczech, Francji, czy w Belgii.

Wielkim wydarzeniem w życiu orkiestry był wyjazd w 2000 roku na Koncert Bożonarodzeniowy do Brukseli na zaproszenie Ambasadora RP przy Unii Europejskiej. Także obecnie orkiestra wzbogaca muzycznie wiele wydarzeń kulturalnych prezentując bogaty, liczący kilkaset utworów repertuar.

Koncert Bożonarodzeniowy w Brukseli

W swojej 30-letniej historii zespół uczestniczył w licznych, międzynarodowych festiwalach mandolinowych i gitarowych m.in. w Bydgoskich Impresjach Muzycznych, Festiwalu Orkiestr Mandolinowych w Remiremont, Świdnickim i Wrocławskim Festiwalu Gitarowym, Young Classic Wratislavia, VII Lubuskim Festiwalu Gitarowym, czy w warsztatach mandolinowych prowadzonych przez muzyków z The Ger Mandolin Orchestra w ramach festiwalu „Warszawa Singera”. Swoją muzyką uświetnił też wiele prestiżowych imprez jak choćby, wspólnie ze Stanisławem Soyką, koncert z okazji 5-lecia telewizji Polsat.

Przez 30 lat istnienia orkiestry muzyczne szlify zdobywało w niej ponad 600 młodych instrumentalistów z Polski, a także Niemiec. Efekty ich pracy, wyrzeczeń i czasu spędzonego na próbach prezentowane są rokrocznie podczas koncertów orkiestry z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Z zespołem wystąpili dotychczas m.in.: Krystyna Giżowska, Jan Wojdak, Stanisław Soyka, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Katarzyna Skrzynecka i Jacek Wójcik, Ewa Kuklińska i Jacek Borkowski, Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki, Edyta Geppert, Andrzej Sikorowski i zespół Pod Budą, Grigoris Ikonomu, Małgorzata Walewska, Irena Jarocka, Grażyna Łobaszewska, Irena Santor, Zbigniew Wodecki, Hanna Banaszak, Olga Bończyk, zespół Skaldowie, zespół Czerwone Gitary, Grzegorz Turnau, Anna Faber, Waldemar Malicki, Grupa MoCarta, Eleni, Krzesimir Dębski i Anna Jurksztowicz, Olga Szomańska i Maciej Miecznikowski a także Grażyna Brodzińska.

Orkiestra nagrała dotąd 10 płyt, a za swoją działalność otrzymała listy gratulacyjne od najwyższych władz państwowych, w tym Prezydenta RP, Premiera RP i Ministra Kultury. Została odznaczona honorowymi medalami „Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz” i „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

24 maja 2016 roku zmarł założyciel i wieloletni dyrygent orkiestry, znakomity wychowawca i pedagog ŚP. Tadeusz Grudziński. To właśnie na cześć jego pamięci muzycy orkiestry obrali swojego wieloletniego mistrza na patrona zespołu.

Obecnie prowadzącym i dyrygentem Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego jest Dominik Lewicki, pod którego opieką zespół kontynuuje działalność edukacyjną i koncertową zdobywając wciąż nowe artystyczne doświadczenia i ciągle poszerzając swój muzyczny repertuar.

Do góry