2 października o godz. 18:00 Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, Kino PozaNova i Muzeum Śląskie w Görlitz zapraszają na pokaz filmu „Nova Silesia“ oraz na spotkanie z reżyserem Ronaldem Urbańczykiem.
Zrealizowany w 2024 roku film zabiera widza w podróż po dzisiejszym Dolnym i Górnym Śląsku, ukazując poprzemysłową metamorfozę regionu w ostatnich trzech dekadach, jego dynamiczny rozwój, potencjał turystyczny, gospodarczy i kulturotwórczy, ale również wciąż aktualne wyzwania. Do głosu dochodzi też nowa tożsamość regionu, uwzględniająca jego poniemieckie dziedzictwo kulturowe. Film łączy doskonałe zdjęcia z wartką narracją opartą o wywiady z ekspertami, politykami, architektami, biznesmenami, ludźmi sportu, kultury i nauki.
„Dolny i Górny Śląsk znajdują się w wyjątkowo żywej i ekscytującej fazie przebudzenia i wstrząsów. Ślady historii spotykają się energicznie z powstającym na nowo regionem, pełnym innowacji, polityki strukturalnej i zmian świadomościowych we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Ideą tego filmu jest pokazanie tego nowoczesnego oblicza Dolnego i Górnego Śląska.“ (Ronald Urbańczyk)
Film powstał w 2024 roku dzięki wsparciu ze strony Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w polsko-niemieckiej koprodukcji, w której udział wzięli: Arche Noah Filmproduktion, Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen, Referat ds. Kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Polską wersję filmu dofinansowało Muzeum Śląskie w Görlitz w ramach projektu „Nowe Horyzonty“. Premiera w Niemczech miała miejsce w grudniu 2024 roku, polska premiera odbyła się w maju 2025 roku w Bytomiu, rodzinnym mieście reżysera.
Wstęp wolny, zapraszamy!
Więcej o filmie TUTAJ