– II Międzynarodowy konkurs śpiewu klasycznego im. Bolko von Hochberg

26.-31. Maja 2024 | Görlitz-Zgorzelec

Druga edycja Międzynarodowego Konkursu śpiewu klasycznego im. Bolko von Hochberg odbędzie się w Görlitz-Zgorzelcu w dniach 26-31 maja 2024 r. Organizatorem jest stowarzyszenie kulturalne Ars Augusta e.V. z Görlitz, którego misją jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i porozumienia międzynarodowego. Grecko-polska sopranistka Eleni Ioannidou założyła stowarzyszenie w 2017 roku; już w 2018 roku, przy wsparciu Referatu ds. Kultury Śląska, odkryła muzykę urodzonego w zamku Książ kompozytora, menadżera kultury i mecenasa Bolko von Hochberg. Od tego czasu rozpoczął się renesans jego muzyki. Bolko von Hochberg był honorowym obywatelem miasta Görlitz-Zgorzelec i założycielem  Śląskiego  Festiwalu  Muzycznego: w tym celu wybudował Halę Miejską (Stadthalle) w Görlitz, która  znajduje się tuż przy moście Jana Pawła II i przejściu granicznym pomiędzy Polską a Niemcami.

Eleni Ioannidou postrzega ten zabytek jako  ogromny potencjał w zakresie przyjaźni kulturowej między dwoma sąsiadującymi krajami.

W pierwszym etapie konkursu, który odbędzie się w dniach 26-28 maja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu (godz. 11:00, 14:30 oraz 17:00), rywalizować będą wybitni młodzi  artyści, (60 par śpiewaków i pianistów) z całego świata,  w szczególności z Polski i Niemiec. Zaprezentują pieśni klasyczne od Schuberta do Moniuszki, oparte na tekstach znanych poetów od Szekspira do Kochanowskiego.

Półfinał odbędzie   się 30 maja,  a finał 31 maja  w małej sali Stadthalle w Görlitz.

Publiczność ma okazję nie tylko odwiedzić Stadthalle po raz ostatni przed remontem, ale także wziąć udział we wręczeniu nagrody publiczności.

Sponsorami II Międzynarodowego Konkursu są: Fundacja Kultury Wolnego Państwa Saksonii, Saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Kaufhaus Görlitz, Miasto Görlitz, Best Western Hotel Via Regia, Bechstein Manufaktura fortepianów, Sven-Alexis Fischer, Klaus-Dieter Mende i inni darczyńcy.

Bilety (10-20 euro, czyli 45-60 złotych) na wszystkie etapy konkursu są już dostępne online na stronie stowarzyszenia: (www.arsaugusta.org/veranstaltungen) oraz przy biurach stowarzyszenia (Augustastrasse 6 w Görlitz, Tel. +48 502 991789).

Więcej informacji na temat konkursu oraz programy i biografie artystów można uzyskać pod linkiem: www.lied-competition-goerlitz.net.

Do góry