– „Grenzraum knüpft Verbindungen/Obszar graniczny łączy” – nowa wystawa w galerii MDK

Od 9 lutego do 17 marca w naszej galerii oglądać można wystawę „Grenzraum knüpft Verbindungen – Künstler im Dreilän-
dereck” / „Obszar graniczny łączy – artystów na styku trzech granic“
Miasto Żytawa w 2018 roku złożyło akces ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2025. Partnerami projektu była  Regionalna Galeria w  Libercu i Miejskie Muzea  Zittau. Wspólnie planowany projekt, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz programu współpracy Wolnego Państwa Saksonia-Czechy 2014-2020. Powiat Görlitz wsparł ten projekt organizując plener, który zgromadził wielu artystów na styku trzech granic. Do udziału w nim zgłosili się artyści z wielu krajów Europy – Niemiec, Czech, Polski, Słowenii, Austrii i Włoch. Jury wybrało 16-tu z nich.
W dniach 2–7 października 2018 r. artyści spotkali się w Zittau, aby zainspirować się różnorodnymi aspektami przygranicznego regionu i przełożyć go na język sztuki. Tematem pleneru i wystawy, której kuratorem była Gisela Hafer, było „Obszary przygraniczne łączą” . Uczestnicy zapoznali się z historią Żytawy, jak również z regionem przygranicznym. Byli między innymi : w galerii regionalnej w Libercu (Czechy), Europejskim Centrum Pamięci, Edukacji i Kultury na terenie dawnego Stalagu VIII A w Zgorzelcu (Polska), Europa-Mieście Görlitz-Zgorzelec, Muzeum Adamaszku w Großschönau, klasztorze Marienthal oraz we Frydlancie (Czechy) i Oybinie. Miejsem pracy artystów był dom wartownika i willa Hillera. Efektem tych zmagań zaprezentowane zostały ostatniego dnia pleneru w Wachterhaus w Zittau.
Po wnikliwej selekcji powstała objazdowa wystawa zaprezentowana po raz pierwszy 13 kwietnia 2019 r. w Muzeum Miejskim w Żytawie. Następnie podróżowała po Europie między innymi w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Po 5 latach powróciła i po raz ostatni możemy ja zobaczyć w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu

Do góry