– ViaThea 2023

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych Via Thea odbędzie się w tym roku już po raz 27. I choć był „niemiecką” odpowiedzią na festiwal teatrów ulicznych w Jeleniej Górze, który odbył się po raz pierwszy w 1982 roku, to jednak od polskiego „rywala” różni go ciągłość, konsekwencja i co tu dużo mówić… także rozmach. Swoją historię ViaThea rozpoczęła w 1995 roku. I wprawdzie były lata bez festiwalu, jak choćby pandemiczny rok 2021, to jednak w myśl przysłowia – co cię nie zabije, to wzmocni – ViaThea wróciła i jej tegoroczna edycja, już choćby przez liczbę zaproszonych artystów, nawiązuje do najlepszych lat festiwalu.

Widzowie mogą się spodziewać w tym roku ekscytujących i różnorodnych animacji w przestrzeni publicznej, które tworzyć będą dla nich artyści z blisko 30 projektów teatralnych z całej Europy, wśród których są m.in. grupy takie jak polska Pinezka, czy niemiecki Grotest Maru.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 6 lipca, w Parku Miejskim w Görlitz, a spektakle w różnych punktach tego miasta będzie można też oglądać w piątek i sobotę 7 i 8 lipca. Artystów na ulicach, placach, w parkach i na podwórkach spotkamy w godz. 17-23.30.

Podobnie jak w poprzednich latach, występy teatrów ulicy będzie również można oklaskiwać w Zgorzelcu, na Przedmieściu Nyskim.

Szczegóły dotyczące artystów, lokalizacji i godzin poszczególnych przedstawień można znaleźć w specjalnej broszurze programowej do kupienia w cenie 5 euro m.in. w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. To ważne, bo dochód uzyskany z jej sprzedaży finansuje festiwal.

Dla tych, którzy chcieliby się wybrać do Görlitz samochodem rada: lepiej zostawić auto po polskiej stronie i „na teatry” iść piechotą. W festiwalowe dni, jak przestrzegają organizatorzy, w mieście u naszych sąsiadów mogą być spore trudności z przejazdem i zaparkowaniem.

Do góry