– Konkurs śpiewaczy

Po dwóch latach przygotowań i problemów przez pandemię, 12 czerwca około godziny 14.00 w miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu oficjalnie rozpoczyna się impreza, którą stowarzyszenie Ars Augusta uważa za dobrą alternatywę dla dawnego „Śląskiego festiwalu muzycznego“ który Bolko von Hochberg organizował w hali miejskiej, zwaną „Stadthalle“. Piękny zabytek znajdujący się tuż przy granicy polsko-niemieckiej, ma fenomenalną akustykę nadającą się idealnie do delikatnego gatunku muzycznego LIED, czyli pieśń artystyczna, w której niuanse i ciche pasaże są bardzo ważne. Właśnie ta pieśń artystyczna jest tematem konkursu, nazywana też Lied po niemiecku, bo kultura tego śpiewu była bardzo popularna w Niemczech 19 wieku. Jednak także Polacy dodali wiele pięknych kompozycji do światowego dziedzictwa pieśni, m.in. Chopin i Moniuszko, Szymanowski, Karłowicz, czy Feliks Nowowiejski, którego „Pieśń Safo” jest częścią repertuaru tegorocznego konkursu.

A zatem:
Serdecznie zapraszamy na pierwszy międzynarodowy konkurs pieśni „Bolko von Hochberga” od 12 czerwca do 16 czerwca w Görlitz-Zgorzelec.
– 12 czerwca 14:00-18:00, MDK, wstęp wolny
– 13 czerwca 11:00-18:00, MDK, wstęp wolny
– 14 czerwca 11:00-19:00 MDK, wstęp wolny
– 15 czerwca 11:00-19:00 półfinał, Gerhart-Hauptmann-Theater w Görlitz, bilety przy kasie
– 16 czerwca 17:00-22:00 finał, Gerhart-Hauptmann-Theater w Görlitz, bilety przy kasie

Uczestnicy
Na konkurs przyjeżdża około 50 śpiewaków i 50 pianistów z całego świata. Ich biografie i programy oraz godzinę występu można przeczytać na stronie konkursu (www.lied-competition-goerlitz.net). Wszystkie etapy konkursu są otwarte dla publiczności. W Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu wstęp jest wolny! Półfinały i finał odbędą się w Teatrze Gerharta Hauptmanna, wstęp jest biletowany, ale bilety można nabyć w kasie teatru.

Jury
W składu jury pierwszej edycji konkursu wchodzą związane z naszym regionem gwiazdy muzyki z całego świata:
prof. Alexander Schmalcz, słynny akompaniator pieśni i wykładowca Akademii Muzycznej w Lipsku i Berlinie,
Britta Schwarz, kontralt i wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego w Dreźnie,
prof. Ewa Biegas, sopran i uznana wykładowczyni Akademii Muzycznej w Katowicach,
Bartosz Żurakowski, główny dyrygent Filharmonii Sudeckiej, 
Ulrich Kern, zastępca dyrektora generalnego Teatru Gerharta Hauptmanna z Drezna.
Element grecki reprezentować będą dyrektor Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Atenach, muzykolog Alexandros Charkiolakis oraz Eleni Ioannidou, sopran, pomysłodawca konkursu i dyrektor artystyczny.

Do góry