– Nyski Festiwal Filmowy

W dniach od 17 do 22 maja odbędzie się 19. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku do organizatorów festiwalu z Kunstbauerkino Großhennersdorf dotarło blisko 700 zgłoszonych filmów.

Cieszymy się, że w tym roku, drugim roku pandemii koronawirusa, do Nyskiego Festiwalu Filmowego nadesłanych zostało tak dużo filmów jak jeszcze nigdy wcześniej – mówi Ola Staszel z dwuosobowego zespołu kierującego festiwalem. – Przygotowania do festiwalu już trwają. Optymistycznie patrzymy na maj i mamy nadzieję, że tradycyjnie w tym terminie uda nam się zaprezentować publiczności program festiwalowy – kontynuuje Staszel.
Nadesłane na festiwal filmy powalczą o miejsce w trzech różnych konkursach oraz łącznie jedenaście Nyskich Ryb, prestiżowych statuetek festiwalu. Wśród zgłoszonych produkcji znajdują się m.in. filmy fabularne opowiadające o dystopijnych wizjach przyszłości, społecznych rozterkach, a także uczuciowych romansach. Oprócz tego, nadesłane zostały filmy dokumentalne, opowiadające o poszukiwaniu tożsamości oraz szukaniu proporcji między tradycją a nowoczesnym społeczeństwem, a także filmy krótkometrażowe, które w różny sposób poświęcone są ludziom znajdującym się w wyjątkowych sytuacjach. O tym, które filmy znajdą się w programie festiwalu, będzie wiadomo na początku kwietnia.

Uroczyste otwarcie 19. Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 17 maja w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 21 maja w Filmtheater Ebersbach. Oprócz najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz faworytów publiczności, przyznane zostaną również nagrody za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i scenografię. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla jednego filmu wybranego z całego programu festiwalu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu sąsiedztwa Polski, Czech i Niemiec.

Jedną z pozafilmowych atrakcji tegorocznego festiwalu będzie koncert ukraińskiego zespołu DakhaBrakha. Formacja łączy w swojej twórczości ukraiński folk i beat, jazz i trans, miejskość i wiejskie życie. Poprzez dźwięki bębnów i wiolonczeli, szalejące wokale i samozwańczy etno chaos, zespołowi udaje się przekazać moc i zmysłowość folkloru Europy Wschodniej.

DakhaBrakha
20.05.2022 r.
Kühlhaus Görlitz
początek godz.: 20:00
Bilety przedsprzedaż: 24 euro.


Festiwalowe filmy będzie można oglądać także w Zgorzelcu, w kinie PozaNova Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu przy ul. Parkowej 1. Program zgorzeleckiej części pokazów festiwalowych już wkrótce będzie można znaleźć na stronach internetowych i profilach Facebookowych MDK oraz kina PozaNova.

czwartek, 19.5.
18:00
Tylko wiatr
PL | 2021 | 58 min | konkurs na najlepszy film dokumentalny

Reżyseria: Zofia Kowalewska
Scenariusz: Zofia Kowalewska
Operator kamery: Grzegorz Hartfiel
Produkcja: Stanisław Zaborowski, Daria Maślona
Montaż: Jerzy Zawadzki

92-letni Zdzisław wyrusza wraz z wnuczką w liczącą 5000 km podróż do wioski Karasu w Kazachstanie, do której w młodości, w czasie II wojny światowej, został deportowany przez Sowietów. Podróż to poszukiwanie wspomnień, grobu zmarłej siostry i jego pierwszej miłości Ziny, którą musiał opuścić 70 lat temu, wracając do Polski. W spokojnych i nastrojowych obrazach film ten przedstawia historię głównego bohatera i jego przepełnioną czułością relację z wnuczką.

20:00
Okupace
CZ | 2021 | 98 min | konkurs na najlepszy film fabularny

Reżyseria: Michal Nohejl
Scenariusz: Marek Šindelka, Vojtěch Mašek, Michal Nohejl
Operator kamery: Jan Baset Střítežský
Produkcja: Julie Žáčková, Jan Hlavsa
Występują: Martin Pechlát, Cyril Dobrý, Antonie Formanová, Tomáš Jeřábek, Otakar Brousek ml., Pavel Neškudla, Alexej Gorbunov, Vlastimil Venclík

Po przedstawieniu raczej pozbawiona złudzeń trupa teatralna spotyka się w kantynie, gdzie dużo piją i palą, trochę tańczą i rozmyślają o bohaterstwie. Nagle zjawia się pijany rosyjski oficer, który wprowadza zamieszanie w grupie. Jest przecież koniec lat sześćdziesiątych, Praska Wiosna została zdławiona, a z władzą radziecką nie ma żartów. Dobrze, że wystawiana sztuka opowiada o bohaterze narodowym i bojowniku ruchu oporu przeciwko Hitlerowi. W tej skomplikowanej sytuacji pomocne okażą się wciąż będące pod ręką nazistowskie mundury.

piątek. 20,5,
18:00
ANTYBOHATER
PL | 2021 | 74 min | konkurs na najlepszy film dokumentalny

Gość Michał Kawecki

Reżyseria: Michał Kawecki
Scenariusz: Michał Kawecki
Operator kamery: Michał Kawecki
Produkcja: Maria Siniarska, Łukasz Borzęcki
Montaż: Hubert Pusek

Mimo niepełnosprawności Michał jest obiecującym narciarzem, który ma szansę na udział w paraolimpiadzie. Nie brakuje mu poczucia humoru i umiejętności cieszenia się życiem. Ale ma też za sobą drobną przeszłość kryminalną, skomplikowane relacje rodzinne i trochę zbyt chętnie konsumuje niezdrowe jedzenie. Film pokazuje go u progu dorosłości, w momencie gdy musi podjąć decyzje dotyczące swojej przyszłości.

20:00
Sole
IT, PL | 2019 | 103 min | DCP | Fokus „Family Affairs” Film fabularny

Reżyseria: Carlo Sironi
Scenariusz: Carlo Sironi, Giulia Moriggi, Antonio Manca
Operator kamery: Gergely Pohárnok
Produkcja: Giovanni Pompili, Agnieszka Wasiak
Występują: Sandra Drzymalska, Claudio Segaluscio, Barbara Ronchi

Ermanno jest młodym człowiekiem bez planów na przyszłość. Odwrotnie niż ciężarna Polka Lena, która chce sprzedać swoje dziecko we Włoszech i rozpocząć nowe życie. Czy też ciotka i wujek Ermanno, którzy chcą być rodzicami, ale nie mogą. Zawierają umowę: Ermanno poda, że jest ojcem dziecka, wuj zapłaci jemu i Lenie oraz adoptuje dziecko siostrzeńca. Jednak córka Leny, Sole, rodzi się za wcześnie i musi na razie zostać z matką. Cała trójka spontanicznie tworzy swoiste życie rodzinne. Wrażliwy debiut fabularny Carlo Sironiego zdobył wiele wyróżnień.

Sobota. 21, maja
18:00
TOATĂ LUMEA DIN FAMILIA NOASTRĂ / WSZYSCY W NASZEJ RODZINIE 
RO, NL | 2012 | 108 min | DCP | Fokus „Family Affairs” Film fabularny

Reżyseria: Radu Jude
Scenariusz: Radu Jude, Corina Sabău
Operator kamery: Andrei Butică
Produkcja: Ada Solomon
Występują: Șerban Pavlu, Sofia Nicolaescu, Mihaela Sîrbu, Gabriel Spahiu, Tamara Buciuceanu-Botez, Stela Popescu

Marius, rozwiedziony dentysta, chce zabrać swoją córkę na krótkie wakacje nad morzem. Pięcioletnia Sofia mieszka z matką, jej nowym partnerem i babcią. Ale tego dnia ma gorączkę i powinna zostać w łóżku. Marius upiera się przy swoim weekendowym wypadzie ojca z córką i sytuacja przeradza się w porządny konflikt rodzinny o coraz dziwniejszym poziomie eskalacji. Tragikomedia Radu Jude przedstawia ojca na skraju załamania nerwowego.

Program Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura

SĘDZIOWIE POD PRESJĄ 
PL | 2021 | 87 min | DCP | Film dokumentalny

Reżyseria: Kacper Lisowski
Scenariusz: Kacper Lisowski, Iwona Harris
Operator kamery: Kacper Lisowski
Produkcja: Iwona Harris
Montaż: Bartosz Pietras, Marcin Sołtysik

Gość Iwona Harris, Igor Tuleya

W Polsce niezależność sądownictwa jest zagrożona od czasu dojścia do władzy prawicowej partii PiS. Sędziom, którzy nie podporządkowują się woli rządu, grozi zwolnienie z pracy lub areszt. Poszkodowani bronią się i demonstrują na ulicach. Dokument śledzi losy sędziego Igora Tuleyi, twarzy ruchu protestu, w jego pracy na sali sądowej i poza nią. Jego humor od czasu do czasu wnosi pewną lekkość do wybuchowego tematu, nie umniejszając powagi tego konstytucyjnego horroru, który rozgrywa się w jednym z państw członkowskich UE.

Do góry