– 31 stycznia – Finał z głową

Już po raz 29. zagra w całej Polsce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Finał odbędzie się 10 stycznia 31 stycznia 2021 roku. Z powodu pandemii koronawirusa, nie będzie taki jak poprzednie – większość wydarzeń organizowanych w ramach WOŚP przeniesie się z ulic, placów, domów kultury, hal sportowych i galerii do internetu. W sieci będą się odbywać koncerty, licytacje, działania artystyczne i prezentacje. Nie inaczej będzie podczas 29. Finału WOŚP w Zgorzelcu.

Sztab, jak zwykle zresztą, został zarejestrowany w Miejskim Domu Kultury, a jego szefową została, także już tradycyjnie, Aneta Hajduczek. To właśnie ona organizuje i koordynuje pracę wolontariuszy, którzy w styczniową niedzielę wyruszą z puszkami w miasto. Nie będzie im łatwo, nikt nie spodziewa się tłumów, nikt też nie oczekuje pobicia kolejnego rekordu zebranych pieniędzy. Orkiestra jednak gra, bo zgodnie z jej mottem, będzie grać do końca świata i jeden dzień dłużej!

Wolontariuszy na ulicach wspierać będzie swoimi działaniami zgorzelecki emdek. Nie będzie jednak tradycyjnego finału z występami na żywo dzieci, seniorów, czy lokalnych artystów. Wszystko to, i owszem będzie, ale wirtualnie, na profilu Miejskiego Domu Kultury na Facebooku, w formie transmisji live. W jej trakcie przekazywane będą informacje o kwotach, za jakie można wylicytować gadżety WOŚP oraz przedmioty podarowane na aukcje przez mieszkańców Zgorzelca. Wszystkie te rzeczy prowadzący będą prezentowali do kamer transmisji, ale można je będzie oglądać także w postaci zdjęć na orkiestrowych aukcjach na portalu Allegro. I to tam będzie można podbijać cenę i to właśnie poprzez Allegro można będzie, bez niepotrzebnego w tej trudnej sytuacji epidemicznej kontaktu, przelewać pieniądze za wylicytowane przedmioty na konto WOŚP. W trakcie zgorzeleckiego finału będzie też można obejrzeć występy dzieci – finalistów wiosennego konkursu talentów wokalnych, będą fragmenty koncertów, które odbyły się w domu kultury, występy grup tanecznych prowadzonych przez Innę Błaszczyk, będą też łączenia na żywo z wolontariuszami i z każdym, kto będzie chciał kogoś orkiestrowo-finałowo pozdrowić. Będzie wszystko, na co pozwoli technika i prawie wszystko, na co będą mieli ochotę uczestnicy zgorzeleckiego finału.

29. Ogólnopolski Finał WOŚP odbędzie się pod hasłem: Finał z głową. Tym razem zbieramy na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP dedykowany laryngologii. W 2008 roku, w czasie 16. Finału WOŚP, zbierane były środki na zakup sprzętu dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi. Zakończył się on wynikiem 14 milionów USD, dzięki którym do szpitali trafiły m.in. nasofiberoskopy, zestawy do endoskopowych operacji nosa i zatok oraz inhalatory ultradźwiękowe. Po 13 latach urządzenia, które wtedy zostały zakupione już się zużyły, stąd powrót do zbiórki mającej na celu ponowne wsparcie polskiej laryngologii i otolaryngologii.

Przedmioty na aukcje 29. Finału WOŚP w Zgorzelcu można przynosić do Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu przy ul. Parkowej 1 codziennie do 23 grudnia, a potem także 28, 29 i 30 grudnia w godzinach od 9 do 14 oraz od 4 do 26 stycznia, również w godzinach od 9 do 14.

Wszelkie pytania dotyczące finału w Zgorzelcu można kierować za pośrednictwem komunikatora Messenger do: Anety Hajduczek, Beaty Zygmuntowicz i Janusza Pawula.

Zbieramy, zbieramy i co z tego mamy?
Dzięki zbiórkom organizowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, do szpitala powiatowego w Zgorzelcu trafił sprzęt medyczny o łącznej wartości ponad 768 tys. zł. Dodatkowo, w związku z pandemią koronawirusa, Fundacja WOŚP zakupiła do szpitali w całej Polsce ponad pół tysiąca łóżek do intensywnej terapii dla pacjentów Covid. Do szpitala powiatowego w Zgorzelcu trafiło w sumie 14 takich łóżek: 4 szt. typ Evario i 10 szt. typ ItNexo firmy Famed Żywiec.

Do góry