– Lato z MDK

Rok 2020 nie jest czasem typowej działalności Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu. Od połowy marca, z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2 i spowodowanych nią obostrzeń sanitarno-epidemicznych, całą swoją aktywność placówka przeniosła do sfery internetu, gdzie odbywają się codzienne zajęcia popołudniowe, koncerty, wykłady i prelekcje. Sam budynek przy ul. Parkowej 1 jest zamknięty zarówno dla turystów jak i mieszkańców Zgorzelca i będzie tak jeszcze co najmniej do września. Jest to spowodowane wspomnianą już pandemią koronawirusa i obostrzeniami sanitarnymi, ale także remontem gmachu, który rozpoczął się na początku maja i potrwa kilkanaście miesięcy.
Nie znaczy to jednak, że wypełniając swoją statutową misję, MDK nie przygotował działań i wydarzeń, które w okresie wakacji 2020′ będą mogły stanowić ciekawą formę aktywnego spędzania czasu dla dzieci młodzieży. I tak:
– na przełomie lipca i sierpnia planujemy zorganizować cykl Rodzinnych Plenerów Plastycznych, w trakcie których pod lipami skweru ks. Popiełuszki ustawimy specjalnie przygotowane, wielkoformatowe plansze i zaprosimy do wypełnienia ich artystyczną twórczością zgorzeleckie rodziny (w plenerze będą mogły brać udział dzieci pod opieką dorosłych). Po każdym plenerze przez okres 7-10 dni wszyscy spacerowicze będą mogli oglądać prace, aż do następnego Rodzinnego Pleneru Plastycznego. W ramach cyklu planujemy przygotować 3-4 tego rodzaju wydarzenia.
– przez całe wakacje serię audycji słowno-muzycznych poświęconych muzyce reggae poprowadzi na platformie FB Miejskiego Domu Kultury Mirek „Maken” Dzięciołowski. Audycje w formie live-stream realizowane będą w każdy czwartek o godz. 20.
– w okresie od 17 lipca do 21 sierpnia zorganizujemy cykl kameralnych koncertów plenerowych na skwerze ks. Popiełuszki pod wspólnym hasłem „Muzyczne piątki”. To oferta skierowana do wszystkich miłośników muzyki, w tym także dzieci i młodzieży. Bezpłatne, plenerowe koncerty odbywać się będą: 17.07, 24.07, 31.07, 7.08, 14.08 oraz 21.08 . Początek godz. 18.
– na przełomie sierpnia i września zorganizujemy trzy plenerowe seanse kinowe przeznaczone dla szerokiego audytorium, w tym także dla młodzieży. Letnie “kino pod gwiazdami” na terenie przyległym do północnego boku MDK odbywać się będą 22.08, 28.08 oraz 5.09, w zależności od warunków świetlnych o godz. 20 lub 21.

Ponadto, w ramach letniej oferty aktywnego spędzania czasu, MDK zorganizuje dziesięciodniowe warsztaty muzyczne dla członków Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów im. T. Grudzińskiego. Warsztaty w formie obozu letniego odbędą się w dniach 18 – 28 lipca w ośrodku wypoczynkowym Harenda w miejscowości Ludwikowice Kłodzkie.

Do góry