– Wiosenne i letnie imprezy kulturalne… odwołane

Ogłoszony w marcu przez Ministra Zdrowia stan epidemii w Polsce, związany ze światową pandemią wirusa SARS-CoV-2, wprowadził wiele obostrzeń i ograniczeń nie tylko związanych z gospodarką, handlem, edukacją, czy przekraczaniem granic. Zgodnie z decyzją rządu, aż do odwołania, obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń publicznych, a to oznacza, że odwołane musiały zostać wszystkie zaplanowane na wiosnę i lato tego roku wydarzenia artystyczne i kulturalne także w naszym mieście. Wiemy więc już na pewno, że nie odbędą się:
– Zgorzelecka Majówka, czyli miejski piknik na sportowo na skwerze ks. Popiełuszki
– Miejski Dzień Dziecka
– Dni Zgorzelca
– Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej
– Festiwal Teatrów Ulicznych Via Thea
– Jakuby Święto Starego Miasta.

Zgorzeleckie Jakuby oraz organizowany w Goerlitz Altstadtfest to imprezy bliźniacze, największe w obu sąsiadujących miastach. Każdego roku w ostatni weekend sierpnia uczestniczyło w nich tysiące mieszkańców oraz przyjezdnych. W tym roku jednak nie można było niestety podjąć decyzji innej niż ta, która właśnie została podjęta przez włodarzy obu miast. Pierwszy o odwołaniu miejskiego festynu poinformował Octavian Ursu, Nadburmistrz Görlitz. Podstawą tej decyzji stały się rozwiązania prawne wprowadzone po stronie niemieckiej, które w związku ze światową pandemią koronawirusa wstrzymują organizację imprez masowych na terenie całych Niemiec do końca sierpnia br. Burmistrz Miasta Zgorzelec, mając na względzie wieloletni charakter wspólnego świętowania mieszkańców obu miast, choć z nieskrywanym smutkiem, również ogłosił odwołanie tegorocznej edycji Jakubów.
Jeżeli mamy świętować to przede wszystkim bezpiecznie, wspólnie i z radością, tak jak robiliśmy to przez wiele lat do tej pory – podkreślił burmistrz R. Gronicz. – Niestety, w tym roku warunków ku temu nie ma – dodał.

Do góry