– Jakuby 2019

from to
Scheduled Aktualności Projekty UE

Zabawa z historią, filozofią i sztuką. Tak jednym zdaniem można by opisać kolejną edycję festynu Jakuby – Święto Starego Miasta. Można, ale nie należy! Atrakcji przygotowanych na weekend 23-24-25 sierpnia będzie tak wiele, że grzechem byłoby nie wymienić choćby kilku tych najważniejszych.

Zaczynamy tradycyjnie w piątek wielką paradą historyczną, która przemierzy ulicę Daszyńskiego przez całą długość Przedmieścia Nyskiego, by zatrzymać się – jak zwyczaj każe – na moście Staromiejskim, gdzie burmistrzowie Zgorzelca i Görlitz wspólnie zainaugurują – nasze Jakuby i niemiecki Altstadtfest. Jak zwykle też, klucze do bram miasta na scenie przy placu Pocztowym zostaną przekazane na trzy dni jakubowych harców w ręce patrona imprezy – szewca i filozofia Jakuba Boehme. On to naspraszał do miasta kupców z czterech stron świata, u których zbytek wszelki, mydło i powidło nabyć będzie można. Zaprosił też artystów – aktorów, wagabundów, siłaczy i akrobatów, którzy swe sztuki prezentować gawiedzi będą od samego piątku po niedzielny wieczór.

A to wszystko w ramach dofinansowanego przez Euroregion Nysa projektu pn. „Artyści ulicy na granicy”. W piątek przed zachodem słońca zaczną się też warsztaty taneczne, podczas których, jak co roku na dechach na bulwarze Greckim, będzie można zrobić pierwsze kroki do Polki, tudzież Mazura. Także i to działanie sfinansowane zostało z unijnych pieniędzy w ramach polsko-niemieckiego projektu pn. „Akademia tańca tradycyjnego”.

Nowością tegorocznych Jakubów będzie jakubowe kino, które ustawi się w wąwozie przy ulicy Struga i wyświetlać będzie filmy “ze starego kina” z muzyką graną na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. Zanim się jednak ściemni, przed wielki, kinowy ekran zapraszamy dzieci na pokaz nadgryzionych zębem czasu baśni i bajek. Dla najmłodszych będą też warsztaty kaligrafii, które przygotuje miejska biblioteka publiczna.

W sobotę znów będą tańce na dechach, parady, wygłupy clownów, popisy buskerów i stoicki spokój „żywych rzeźb”. I będzie też kino. I dla dzieci, i dla dorosłych. Biblioteka znów zaprosi na warsztaty, tym razem filozoficzne, a na scenie zagra niesamowita grupa Potock. Będzie pokaz musztry i żonglerki chorągwiami w wykonaniu Gwardii Gryfa, będą spektakle teatru A3 i teatru AKT, będą wreszcie emocje związane ze „Spływem na byle czym” Nysą Łużycką.

W niedzielę natomiast niezwykle ciekawie zapowiadają się koncerty na scenie przy placu Pocztowym. Wiemy już na pewno, że zagra Ęzibaba, kapela Timingeriu, a na finał Kapela ze Wsi Warszawa. W niedzielę podsumujemy także wybory Miss i Mistera Jakubów wręczając tym najpiękniejszym i najpiękniej przebranym w historyczne stroje nagrody pieniężne ufundowane przez Burmistrza Miasta Zgorzelec. Dla Niej i dla Niego, równiutko, bo przecież mamy równouprawnienie, po 500 zł.
To oczywiście jeszcze nie wszystkie atrakcje tegorocznych Jakubów, bo organizatorzy – Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu i Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu wciąż pracują nad dopięciem programu. Gdy to nastąpi, pełnego spisu jakubowych atrakcji szukajcie Państwo na plakatach oraz w internecie na stronach MDK, Urzędu Miasta oraz na stronie jakubowej: www.jakuby.eu

UWAGA
W trakcie przygotowań i trwania festynu Jakuby, w dniach 22-25 sierpnia, w rejonie Przedmieścia Nyskiego, tj. ulic Daszyńskiego, Wrocławskiej, Nowowiejskiej, Scultetusa, Szkolnej oraz Struga nastąpi zmiana organizacji ruchu polegająca na zamknięciu w/w ulic dla pojazdów mechanicznych. Na terenie oznaczonym przez organizatorów jako teren festynu zabronione będzie także parkowanie aut (dotyczy to również mieszkańców), a niedostosowanie się do zakazu będzie skutkowało usunięciem pojazdu na koszt właściciela.

Do góry