– Sąsiedzi zwykli, a niezwykli

Od 5 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu można oglądać wystawę pt. „Miasto i jego obywatele. Görlitz i Zgorzelec 1945-1989”. Opisuje ona życie Niemców i Polaków, mieszkańców Görlitz i Zgorzelca pokazując podobieństwa i różnice ich losów w okresie komunizmu. Łatwo też dostrzec ukryte pod pozorem codzienności drugie tło wystawy, którym jest odwaga cywilna, postawa obywatelska oraz dążenie do wolności. Śledzimy w jej trakcie losy wybranych bohaterów, którzy wbrew monopolizacji życia publicznego przez ówczesne władze wykazywali się samodzielnością w myśleniu i działaniu. Zasłużyli się także dla polsko-niemieckiego dialogu obu społeczności miasta, podzielonego przez lata trudna granicą.

W przygotowaniu wystawy uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z obu stron Nysy Łużyckiej. Wspólnie z naukowcami oraz świadkami historii pracowali w laboratoriach historycznych, poświęconych historii miasta i losom swoich rodzin. Wystawa, korzystając z archiwów polskich i niemieckich, pokazuje też liczne prywatne materiały archiwalne, dotychczas całkowicie nieznane.
Towarzyszy jej obszerna książka-kronika Zgorzelca i Görlitz pt. „Dom nad Nysą”. Kuratorem wystawy i autorem kroniki jest dr Kazimierz Wóycicki, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystawa powstała w ramach projektu EWT Saksońskiej Agencji Oświatowej „Działalność obywateli na rzecz wolności. Odwaga cywilna w warunkach dyktatury. Saksonia i Dolny Śląsk w latach 1945-1989”. W ramach konkursu na „Modelowy projekt współpracy polsko-niemieckiej”projekt został nagrodzony przez Federalne Ministerstwo Komunikacji, Budownictwa i Rozwoju Miast Republiki Federalnej Niemiec oraz Ministerstwo Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej. 

Do góry