– Calineczka za Tomcia

Tomcio do nas nie przyjedzie

W cyklu „Edukacja Teatralna Dzieci” w niedzielę, 9 grudnia, na scenie MDK mieliśmy zobaczyć spektakl pt. Tomcio Paluszek. Niestety. Z powodu choroby jednego z aktorów, przygód Tomcia Palucha w grudniu nie zobaczymy. Przepraszamy tych, którzy czują się tym zawiedzeni, bo sympatyczny Tomcio to ich ulubiona bajkowa postać i bardzo chcieli się z nim spotkać. 
Mamy jednak i dobrą wiadomość. Bilety na grudniowy spektakl nie przepadają! Zamiast Tomcia Palucha, Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry przyjedzie do nas ze spektaklem pt. „Calineczka”, według baśni Jana Christiana Andersena. Uwaga, uwaga! Kolejna dobra wiadomość! Mamy jeszcze bilety na ten spektakl. Kosztują 10 zł i są do nabycia w MDK. 

Scenariusz do Calineczki, którą będzie można zobaczyć pod zieloną kopułą, napisała Agnieszka Zaskórska. Nie odbiega on zbyt mocno od literackiego pierwowzoru; został uwspółcześniony język, dodano także piosenki. W warstwie fabularnej pozostaje więc opowieścią o maleńkiej dziewczynce i poznawaniu przez nią nieznanego świata. To także mądra, metaforyczna historia o dorastaniu, o dokonywaniu wyboru, co jest dobre, a co złe. Calineczka wędruje po świecie zwierząt, ale łatwo zauważyć, że uosabiają one ludzi z ich zaletami i przywarami. Agnieszka Zaskórska przydała im cechy postaci z naszej dzisiejszej codzienności. Tak więc ropucha Aga jest współczesną swatką, pan Krecikowski – biznesmenem z branży budowlanej, dżdżownica Elwira zachowuje się jak „zakręcona” nastolatka, a tytułowa Calineczka to po prostu mała dziewczynka lękająca się świata, którego nie zna i nie rozumie i która w trakcie tej podróży przez życie uczy się mówić i uzewnętrzniać swoje emocje.

Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
niedziela, 9 grudnia, godz. 16.
„Calineczka” wg J. Ch. Andersena
Reżyseria: Bogdan Nauka
Scenografia: Dariusz Miliński
Muzyka: Agim Dżeljilji
Animacja komputerowa: Jerzy Kurowski
Asystent reżysera: Lidia Lisowicz
Obsada: Dorota Bąblińska, Dorota Fluder, Lidia Lisowicz, Katarzyna Morawska, Radosław Biniek, Sylwester Kuper, Jacek Maksimowicz, Sławomir Mozolewski

Do góry