11 kwietnia 2025 r. o godz. 18.30 Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu zaprasza Państwa z przyjaciółmi na otwarcie wystawy “Wśród naszych – Für die Unsrigen”. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program spotkań i projekcji:

11 kwietnia 2025, godz. 18:30 otwarcie wystawy – GALERIA MDK

12 kwietnia 2025, 11:00 – 13:00 – GALERIA MDK – Plenum reaktywacji Stowarzyszenia Jakuba Böhmego – spotkanie  z artystami

7 czerwca 2025, 16:00 – 18:00 –  KINO PoZaNoVa – pokazy filmowe: “Evaporation” 16mm, 6 min oraz “Aurora Jutrzenka o poranku”, 82 min 

8 czerwca 2025, 14:00 – 16:00 – GALERIA MDK – Plenum reaktywacji Stowarzyszenia Jakuba Böhme –  spotkanie  z artystami

Na wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp wolny!

Wśród naszych (Für die Unsrigen) – wspomnienie Ronalda Steckel

Przed stu laty Miejski Dom Kultury nazywano „Halą Pamięci Górnych Łużyc”, która stanowiła (wraz z Halą Miejską) ośrodek życia kulturalnego w Görlitz. W tym czasie znajdowało się tam również Muzeum Cesarza Fryderyka, które można uważać za poprzednika dzisiejszego muzeum Kaisertrutz, otwartego w 1932 roku po stronie niemieckiej. Görlitz w latach dwudziestych XX w., w historii kultury tego miasta, należał do znanej ponadregionalnej stolicy sztuki i był ceniony za wyjątkowo wysoki poziom duchowy.


Podczas indywidualnej wystawy Joseph Anton Schneiderfranken (Bô Yin Râ) zaprezentował w 1919 roku w Görlitz greckie i niemieckie krajobrazy oraz kompozycje kwiatowe. Ponieważ był malarzem o szerokim spojrzeniu artystycznym, otrzymał propozycję przewodniczenia w Stowarzyszeniu Sztuki Łużyckiej.


W lipcu 1920 roku Joseph Anton Schneiderfranken i Fritz Neumann Hegenberg założyli Stowarzyszenie Artystów „Jakob Böhme Bund”. Była to historyczna kooperacja artystów, którzy świadomie chcieli nadać wyraz mistycznemu przeżyciu, niezależnie od ekspresjonistycznych czy innych współczesnych kierunków i form wyrazu artystycznego . Celem Stowarzyszenia było poruszanie się pomiędzy sztuką i mistyką, połączoną z twórczym duchem Jakuba Böhme, tak aby stworzyć podstawy dla „ sztuki sakralnej”. 23 maja 1921 roku w Hali Miejskiej w Görlitz została otwarta pierwsza wystawa Stowarzyszenia Jakuba Böhmego, w której zaprezentowany został cykl obrazów Bô Yin Râ „Światy”.


Artystyczna wolność i otwartość, nieskrępowana manifestem, kształtowała zarówno historyczne jak i dzisiejsze Stowarzyszenie Jakuba Böhmego. Zaprezentowane prace na nowo założonego w lipcu 2020 roku Stowarzyszenia Jakuba Böhmego przesuwają do centrum uwagi kosmiczne ramy bytu ludzkiego i naświetlają stosunek człowieka do Boga. Artyści tego Stowarzyszenia identyfikują się z pismami Bô Yin Râ i Jakuba Böhme. Od 2020 do 2024 roku pracowaliśmy nad historyczną dokumentacją tej dziejowej grupy artystów (Magische Blätter), i cieszymy się, że możemy zaprosić państwa 11 kwietnia 2025 roku na godzinę 18.30 do Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu na otwarcie naszej pierwszej wystawy sztuk plastycznych i rzemiosła artystycznego nowo założonego Stowarzyszenie Jakuba Böhme.


W Magische Blätter została zaprezentowana część artystów. Ta pierwsza wystawa powinna służyć zebranym artystom jako wstęp do wspólnej wymiany doświadczeń w dążeniu do wysokiego celu Stowarzyszenia Jakuba Böhmego. Już w 1921 roku Josepf Anton Schneiderfranken pisał w swoim tekście : „Od razu było jasne, że potrzebny jest taki wysoki cel, ale że też potrzeba wieloletniej ofiarnej pracy aby ten cel osiągnąć. Wysiłek ten w nadchodzących latach musiałby pozostać bezowocny, gdyby
dalej był kontynuowany nie prezentując go publiczności. Efekty artystycznej pracy powinny być zaprezentowane w ważniejszych niemieckich ośrodkach sztuki, jak również w Görlitz”.


Wystawa „Wśród naszych” (Für die Unsrigen”) jest poświęcona artyście Ronaldowi Steckel, który zmarł w czerwcu 2024 roku w Berlinie, w wieku 80 lat. Nosi ona podtytuł „Wspomnienie Rolanda Stecker”. Roland był ważnym pomysłodawcą Stowarzyszenia Jakuba Böhmego, lektorem, mentorem, pisarzem, autorem
słuchowisk, twórcą filmów i artystą multimedialnym. Jego twórczy duch, pilność, gotowość niesienia pomocy i niewyczerpane duchowe inspiracje wpływały zdecydowanie przez wiele lat na twórczość naszego Stowarzyszenia Artystów.

Exit mobile version